advertise
  • ساعات کاری: از شنبه تا پنج شنبه ۰۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰
  • شماره تماس : ۰۴۱۳۴۳۲۱۸۲۹

ظروف یکبار مصرف آلمینیومی جایگزینی مناسب برای ظروف پلاستیکی

آلوم پیمان

استفاده از ظروف یکبار مصرف آلومینیومی

به گزارش دیبا خبر، تعداد زیادی از خانواده ها شروع به استفاده افراطی از این محصولات جدید کردند. کم کم مردم شروع به استفاده از ظروف فوم و پلاستیکی برای فریز کردن غذا، دادن نذورات، بسته بندی مواد غذایی و … کردند. همانطور که از نام این مواد پیداست، یکبار مصرف هستند و بعد از یک استفاده چند ساعته، دیگر نمی توانند مورد مصرف قرار بگیرند. در نتیجه ظرف مدت کوتاهی پس از استفاده از این ظروف، ما به یکباره شاهد بازگشت میلیون‌ها تن پلاستیک و ظروف فومی به طبیعت شدیم، موادی که ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال طول می‌کشد تا در طبیعت تجزیه شوند.
و اکنون بعد از چندین سال محققان معتقدند، ظروف یکبار مصرف، برای مواد غذایی گرم و داغ از نظر بهداشتی به هیچ عنوان مناسب نیست چرا که ظروف فوم، همیشه مقداری استایرن آزاد در ترکیبات پلیمری خود دارند که فوق‌العاده سمی و سرطان‌زاست و در مواجهه با دمای بالاتر از ۶۵ درجه سانتی‌گراد آزاد شدن این مونومر تأثیرات سرطان‌زایی را در بر دارد.
گرچه متأسفانه باید اعتراف کرد، ظروف پلاستیکی جایگاه ویژه‌ای در زندگی ما دارند و حذف آن‌ها تقریبا غیر ممکن است. در حال حاضر ایران یکی از ده کشور اول دنیا در استفاده از ظروف یک‌بار مصرف است و این محصولات خطرناک تقریبا دارای بازار صد درصدی در کشور هستند و این امر به معنی زنگ خطر سلامتی مردم است. و این در شرایطی است که می توان ظروف آلومینیومی را جایگزین ظروف یکبار مصرف فوم کرد. همانطور که می دانید، کشور ما از ظرفیت بالایی در تهیه مواد اولیه در تولید ظروف آلومینیومی برخوردار است و کافی است با تغییر الگوی مصرف خانواده‌ها و وضع قوانین محدود کننده، این ظروف را جایگزین ظروف پلاستیکی کرد.


آلوم پیمان نخستین تولید کننده ظروف آلومینیومی در ایران

کمال کشاورزی، مدیر عامل شرکت آلوم پیمان که نخستین تولید کننده ظروف یکبار مصرف آلمینیومی در شمالغرب کشور محسوب می شود، در رابطه با استفاده مردم از ظروف فوم می گوید: امروزه متاسفانه استفاده از ظروف پلاستیکی در رستوران ها، مراکز طبخ غذا، آبمیوه فروشی ها، بستنی فروشی‌ها، پیتزافروشی‌ها، سلف سرویس ادارات و دانشگاه‌ها و حتی میهمانی‌های خانگی بسیار متداول شده است و بسیاری ترجیح می‌دهند هنگام پخش غذای نذری و در مراسم های مختلف از این ظروف کم دردسر استفاده کنند و نه تنها این ظروف برای سرو چای یا غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه از آن ها جهت بسته بندی مواد غذایی به خصوص لبنیات مانند ماست و پنیر و همچنین بطری‌های آب معدنی استفاده می شود.
وی با اشاره به مشکلات استفاده از ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی که هم سلامتی انسان را به خطر می اندازند و هم به محیط زیست آسیب می رسانند، ظروف آلمینیومی را جایگزین مناسبی برای محصولات یکبار مصرف فوم می داند و می افزاید: با توجه به اینکه ظروف آلمینیومی قابلیت بازیافت صد در صدی دارند و مواد اولیه تهیه این محصولات در خود ایران به وفور وجود دارد، بهتر است ذائقه مردم را به سمت این محصولات سوق داد.
کشاورزی با اشاره به اینکه شرکت آلوم پیمان از سال ۱۳۹۴ در رابطه با تولید ظروف یکبار مصرف آلمینیومی و فویل آغاز به کار کرده است، هدف خود از ورود به این عرصه را نیاز جامعه ایران و به خصوص شمالغرب کشور به این محصول عنوان کرده و ادامه می دهد: فعالیت اصلی شرکت در تولید ظروف یکبار مصرف آلومنیومی با ماشین آلات تمام اتوماتیک است. در حقیقت شرکت آلوم پیمان یکی از زیر مجموعه های گروه صنعتی کشاورزی است که با تجربه بیش از ۵۵ سال در عرصه های مختلف تولید سهم بزرگی در بازار تولید شمال غرب کشور را به خود اختصاص داده است. 
این مجموعه فعالیت خود را در سال ۱۳۴۰ با تاسیس شرکت آردسازی اتحاد در شهرستان بوکان آغاز کرده و در همین سال با تاسیس یخ سازی اتحاد و باسکول ۶۰ تنی اتحاد سبب توسعه چشمگیری در این شهرستان کوچک گردید.
این مجموعه همچنین در سال ۱۳۷۳ اقدام به تاسیس بزرگترین واحد آرد سازی منطقه در شهرستان میاندوآب کرد و آرد سازی طراوت در این سال ها به توسعه گروه تاثیر دو چندان داشت. در سال ۱۳۸۵ تاسیس سرد خانه ۵۰۰۰ تنی در بوکان از اقدامات بعدی این گروه بود. و در نهایت این گروه در سال ۱۳۸۷ اقدام به تاسیس شرکت آلوم پیمان در تبریز کرد و در حال حاضر شرکت آلوم پیمان در شهرک شهید سلیمی تبریز مشغول تولید ظروف یکبار مصرف آلومینیومی با استاندارد های روز دنیا است.


مجوز های تولید شرکت آلوم پیمان

وی با تأکید بر دارا بودن مجوز ها و پروانه های بهداشتی لازم در این زمینه توسط شرکت آلوم پیمان، دغدغه اصلی این مجموعه را استقرار و بهبود مداوم سیستم های نوین بهداشتی و تلاش جهت تولید و عرضه محصولات سالم اعلام کرده و می گوید: آنچه برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است، رضایت مشتریان و سلامت مردم کشورمان است و به همین خاطر نیز سعی می کنیم، ظروف یکبار مصرف آلمینیومی با بهترین کیفیت را به بازار عرضه کنیم.
مدیر عامل شرکت آلوم پیمان، در رابطه با مزایای ظروف یکبار مصرف آلمینیومی می گوید: در ظروف آلمینیومی هیچ گونه کنش شیمیایی بین ماده غذایی و ظرف وجود ندارد، به همین دلیل می‌توان از آن‌ها برای انواع غذاها و مایعات گرم استفاده کرد. به عبارتی این ظروف عاری از هرگونه اثرات مضر و عکس‌العمل‌های شیمیایی در تماس با مایعات، غذاهای داغ و سرد هستند. همانطور که می دانید، نقطه ذوب آلمینیوم، شش هزار درجه سانتی گراد است و این ظروف تا ۶۰۰ درجه در برابر حرارت مقاوم هستند و به همین خاطی می توان هم در این ظروف غذا گرم کرد، هم داخل فر گذاشت و هم مواد غذایی داغ و سرد را در آن قرار داد.
کشاورزی تأکید می کند: آلومینیوم بهترین جنس برای بسته بندی و محافظت از مواد غذایی در برابر عوامل بیرونی و میکروبی است. این ظروف بهداشتی بوده و سطح آن مانع نفوذ و رشد باکتری ها می باشد و هیچگونه عوارض جانبی یا مواد شیمیایی نداشته و مواد اولیه استفاده شده در آن موجب حفظ طعم و مزه اصلی مواد غذایی می باشد.
وی استحکام این ظروف و حفظ شکل ظاهری خود به هنگام پخت و پز و ماندگاری طولانی مدت مواد غذایی با حفظ کیفیت اصلی را از دیگر مزایای استفاده از ظروف آلمینیومی دانسته و می افزاید: بسته بندی راحت، قابلیت قرار دادن در فریزر، حمل ونقل آسان و امکان شستشو و استفاده مجدد از آن را از دیگر محاسن این ظروف عنوان می کند.


وی با بیان اینکه ظروف یکبار مصرف آلومینیومی مانع از فاسد شدن مواد غذایی در محیط های آلوده است و سطوح این ظروف اجازه رشد و پرورش باکتری و سایر میکرو ارگانیسم ها را نمی دهد، آن را جنسی ایده آل برای بسته بندی مواد غذایی می داند.

کشاورزی ادامه می دهد: بر خلاف تصور مردم، ظروف گیاهی نیز دارای ترکیبات شیمیایی هستند و در برابر حرارت واکنش شیمیایی نشان می دهند. هم چنین موجب تغییر طعم و بوی مواد آشامیدنی و خوردنی می شوند، اما آلومینیوم بطور کامل خنثی است و هیچ واکنشی با مواد غذایی ندارد و هیچ گونه طعم، بو و مزه ای به مواد غذایی نمی دهد.
وی خاطر نشان می کند: ظروف یکبار مصرف آلومینیومی سبک و کم حجم هستند و به دلیل محکم بودن بسته بندی ظروف تولیدی آلوم پیمان و حمل و نقل آسان، محصولی بسیار مناسب جهت بسته بندی مواد غذایی در هتل ها، رستوران ها و آشپزخانه ها و مواردی مشابه محسوب می‌شوند.